Parchet pentru incalzire pardoseala

Parchetul stratificat este mai stabil si mai calitativ decat parchetul masiv. Parchet din lemn stratificat, recomandat si garantat prin Certificat de catre Producator pentru utilizare pe incalzire in pardoseala.

Parchet dublu stratificat

Compoziţie

strat suport: 4 – 6 mm multistrat sau răşinos / plop / mesteacăn
strat nobil: 2,5 – 6 mm

Montaj parchet

Se efectueaza doar prin lipire si este recomandat pentru incalzirea in pardoseala.

Finisare

Lăcuit UV 25% – 40% gloss
Uleiat UV

Parchet triplu stratificat

Parchetul triplu stratificat prezinta o structura compusa din 3 straturi de lemn dispuse perpedicular. Stratul superior, denumit si strat de uzura este constituit din lemn de esenta nobila si are o grosime ce variaza intre 2.5 mm si 6 mm. Stratul de mijloc, dispus perpendicular, este compus din lemn de esenta moale, de obicei rasinos, plop sau chiar si mesteacan. Parchetul triplu stratificat are stratul suport cu o grosime ce variaza intre 4 mm si 6 mm, astfel stabilitatea parchetului creste, aceasta reprezentand practic 65% din grosimea totala a parchetului, selectia lemnului ce constituie stratul de mijloc fiind cruciala pentru durata de viata a pardoselii de lemn.
Stratul inferior are o grosime ce variaza intre 2 si 4 mm. Acest strat contrabalaseaza intreaga placa, reprezentand un element mult mai important decat pare la prima vedere.

Vizitati Showroomul nostru din Timisoara – Cereti oferta pret pentru parchet stratificat, iar noi va vom face cea mai buna oferta!